Egyptská města

O nejvýznamějších městech na Nilu.

Egyptská města

Zde najdete něco málo k Egypt nejvýznamějším a nejnavštěvovanějším městům. Egypta, mezi které patří Káhira, Hurghada, Alexandrie či Luxor.

Káhira

Káhira je se svými více než 8 200 000 obyvateli nejlidnatější zemí Egypta i celého Afrického kontinentu. Spolu se sousedící Gízou a přilehlými sídlišti vytváří aglomeraci o téměř 16 miliónech obyvatel a díky svému kosmopolitnímu rázu je, jako protiklad ke kosmopolitnímu New Yorku, nazývaná také jako Big Mango (New York si pro změnu vysloužil přezdívku Big Apple či Melting pot).

Přečtěte si více o Káhiře.

Alexandrie

Alexandrie či perla středozemního moře, jak se Alexandrii také přezdívá, je pětimiliónové přístavní město na samém severu Egypta. Pojmenováné podle Alexandra Velikého, makedónského krále a vojevůdce, který zakládal na svém tažení spousty měst pojmenovaných po něm samotném, budete milovat pro pevnost Qait Bay, palác Ra´s at-Tín, muzeum řeckých a římských památek, zátoku Montáza, na níž byl vybudován i letní zámek či jen pro její krásné pláže. Svým návštěvníkům ale nabídne i lázeňskou rekreaci v nedalekém Agamí.

Přečtěte si více o Alexandrii.

Luxor

Luxor aneb dřívější hlavní město Egypta Théby, chrámové a palácové město s řadou paláců, chrámů a hrobek. Nachází se zde chrám Luxor nebo chrám Amenhotepa III., velká kolonáda či též alej menších sfing, dnes doprováneny luxusnímy hotely.

Přečtěte si více o Luxoru.

Hurghada

Největší město na pobřeží Rudého moře a vyhlášená letní destinace Hurghada nabízí vše pro nerušenou dovolenou plnou nekončících pláží, modrého moře, luxusních hotelů a restaurací. Kromě vodních sportů či golfových hřišť nabídne Hurghada i akvárium, projížďky pouští džípem nebo na koni.

Přečtěte si více o Hurghadě.

Dahab

Město plné menších hotýlků, tetovacích salónů či obchůdků s levnějším zbožím připomínající americkou éru hippies, to je Dahab. Mořským dobrodruhům nabízí lagunu Blue Hole s bohatým podmořským životem.

Sharm-el-Sheikh

Sharm-el-Sheikh
Sharm-el-Sheikh

Sharm-el-Sheikh je další typické letovisko pro lenošení u moře. Se svými korálovými útesy, krásnými plážemi a křišťálově čistou vodou nabídne nejen příjemný odpočinek, ale i adrenalin potápění či vodních sportů jako je windsurfing nebo paragliding. A pro příznivce nočního života je zde nedaleko městěčko Na´ama, plné různých restaurací a obchodů.

Asuán

Asuán je nejjižnějším městem Egypta, které nabídne svým návštěvníkům idylku bílých písečných dun a protékajícího Nilu. V minulosti bylo významným obchodním uzlem pro obchod se slonovinou, ebenovým dřevem, kořením či zlatem. Pro jeho návštěvu je doporučováná zima neboť se jedná o jedno z nejteplejších míst v celém Egyptě.

Gíza

Gíza, přeměstí Káhiry, je známá především díky pyramidám, místům odpočinku staroegyptských faraónů, které se stavěli na jejich počest. V Egyptě se nachází celkem 108 více či méně zachovalých pyramid, nicméně jedny z nejznámějších jsou právě ty v Gíze. Cheopsova pyramida, Chefrenova pyramida a Menkauerova pyramida patří mezi ty nejznámější.

Kromě pyramid se zde nachází i socha sfingy se lvím tělem a lidskou hlavou, jež byla vytesana z jednoho kusu kamene.

Sakkára

Sakkára
Chrám v Sakkáře

Sakkára je známím pohřebištěm egyptských králů tvořené 7 km dlouhou řadou několika pyramid. Krom pyramid nabízí Sakkára k vidění i mastaby, což jsou také hrobky, z nichž nejznámější jsou Idutina, Kagemniho, Mererukova a Mechuova mastaba.

Posledním významným místem v Sakkáře je svatyně Serapeum, která je častým cílem řady poutníků, a je známá též pro svou výzdobu morovými hroby posvátných býků.

Nebo zkuste: egypt last minute

Přečtěte si o dalších zemích afrického kontinentu

Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky, egypt last minute