Káhira

O hlavním městě všech Egypťanů, Káhiře.

Egyptské hlavní město Káhira

Káhira je se svými více než 8 200 000 obyvateli nejlidnatější zemí Egypta i celého Afrického kontinentu. Spolu se sousedící Gízou a přilehlými sídlišti vytváří aglomeraci o téměř 16 miliónech obyvatel a díky svému kosmopolitnímu rázu je, jako protiklad ke kosmopolitnímu New Yorku, nazývaná také jako Big Mango (New York si pro změnu vysloužil přezdívku Big Apple či Melting pot).

Muzete take rovnou zkusit: egypt last minute

Je důležitou obchodní křižovatkou, kulturním i politickým centrem a hlavním městem Egypta.

Citadela

Citadela
Citadela v Káhiře

Citadelou je nazýváná rozsáhlá káhirská pevnost vedle úpatí kopce Mukkatám, která byla až do 19. století sídlem egyptských vládců. Součástí citadeli je i Alabastrová mešita, mešita sultána an-Násira Muhammada a také mešita Sulejmána Nádherného, jež je známá pro svůj osmanský styl. Namísto původního harému pak v citadelském komplexu najdeme egyptské vojenské muzeum.

Egyptské muzeum

Egyptské muzeum v Káhiře bylo založeno roku 1858 a od té doby shromažďuje ve více než padesáti místnostech sbírku staroegyptských památek. Celkový počet exponátů se odhaduje na 130 000.

Káhirská věž

Káhirská věž je 186 metrů vysoká věž vystavěná v podobě lotusu z roku 1961 sloužící televiznímu vysílání a vyhlídkám. Pod samotným vrcholem najdeme otáčecí vyhlídkovou restauraci a bar. Při dobré viditelnosti je odtud dokonce viděť až k pyramidám.

Al-Azhar

Al-Azhar je nejdnou z nejslavnějších káhirských mešit, při které byla roku 988 založena nejstarší stále fungující univerzita, která je známa pro svou kladnou pověst studia islámu, jeho práva a arabštiny.

Bazar Chán al-Chalílí

Chán al-Chalílí, jak se asi nejproslulejší bazar celé Afriky nazývá, je největším Egyptským bazarem a jako takový tvoří jádro islámské části Káhiry. Dostanete zde ke koupi téměř vše od potravin přes oblečení až po šperky.

Islámská Káhira

Islámská Káhira
Islámská Káhira

Islámská Káhira je nejstarší součástí Káhiry a je obehnána původnímy hradbami se třemi bránami. Se spoustou historických staveb je dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jižní město mrtvých

Jižní město mrtvých najdeme jihovýchodně od Citadeli. Jedná se chudobnou čtvrť přeměněnou ze starého hřbitova. I zde najdeme řadu nejstarších Káhirských památek včetně mešity Sajjídy Náfisy nebo hrobky abbásovských chalífů.

Severní město mrtvých

Severní město mrtvých zastupuje severní část Káhiry, je menší a opět se jedná o hřbitovní místo, kde jsou mimo jiné pochování vojáci arabsko-izraelských válek a mamlúčtí sultání Kajtbáj, Barkúk a Inal.

Stará Káhira, Koptské město

V Koptském městě, jak se nazývá ortodoxně křesťanská čtvrť na místě původní římské pevnosti, najdeme řecká kláštěr s kostelem sv. Jiří (Mar Girgis), kostely Panny Marie, sv. Barbory nebo kopské muzeum. Taktéž se zde nachází nejstarší dochovaná synagoga v Egyptě – Ben Ezrova synagoga a nedaleko můžeme najít i vykopávky minulého hlavního města Fustátu.

Předměstí Káhiry, Gíza

Nejen samotná Káhira musí být nutně cílem vaší návštevy této části Egypta. Jen kousek od centra Káhiry se v Gíze (káhirském předměstí) nacházejí pyramidy a velká sfinga, které bývají jedním z hlavních lákadel Egypta pro turisty.

Kam dál?

Mohly by vás zajímat: Luxor nebo Alexandrie.

Přečtěte si o dalších zemích afrického kontinentu

Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.



© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky, egypt last minute