Památky a kultura Egypta

Země pokladů.

Památky a kultura Egypta

Egypt byl velkolepou starověkou říší, která po sobě nechala modernímu Egyptu velké kulturní dědictví, které dnešní Egypťany živí. Nabízí tak svým návštěvníkům velký kus lidské historie a krásu egyptských monumentálních staveb.

Pyramidy v Egyptě

Egyptské pyramidy, kterých je dnes asi 108, se nacházejí především v Gíze a Sakkáře. V Sakkáře se kupříkladu nachází i nejstarší z nich, pyramida faraóna Džoséra z třetí dynastie. V Gíze naproti tomu najdeme pyramidu Cheopse (Chufua), která je ze všech pyramid největší. Dokonce byla nejvyšší stavbou světa do stavby Eiffelovy věže. Nejspíš i proto se právě Cheopsova pyramida stala jedním ze starověkých divů světa.

Více se dočtete na samostatné stránce egyptských pyramid.

Velká sfinga

Socha sfingy
Socha sfingy

Socha Velké sfingy faraóna Chefréna (Rachefa) je 74 m dlouhá, 6 m široká a 21 m vysoká socha, jež je vytesána pouze z jednoho kusu kamene a jako taková je i největší na světě. Nachází se v Gíze a celá byla vykopána v roce 1925. Díky dřívějšímu vandalismu přišla o svůj nos, ale jinak je velice zachovalá. Vedle ní se v Egyptě nachází i řada menších sfing, například v Luxoru najdeme alej sfing plnou menších sošek sfing.

Více se dočtete na samostatné stránce Velké sfingy.

Chrámy na Nilu

Pobřeží Nilu nabízí řadu staroegyptských chrámů jako například chrám v Karnaku, chrám v Luxoru či chrám Amenhotepa III. Luxor ale nabízí i další památky jako Velkou kolonádu nebo Údolí králů.

Mešity, minarety a další památky

Egypt byl na své cestě světem poznamenán arabskou a tureckou kulturou, to se odrazilo ve víře dnešních obyvatel Egypta, kteří jsou dnes také muslimové. Díky tomu můžeme v Egyptě najít bezpočet mešit (muslimských modlitebem) staršího i mladšího data, jejichž součástí jsou i minarety.

Z dalších památek jmenujme třeba Citadelu v Káhiře, Káhirskou věž nebo Egyptské muzeum rovněž v Káhiře. Alexandrijská knihovna, Řeckořímské muzeum a pevnost Quaitbey se potom nachází v Alexandrii.

Přečtěte si o dalších zemích afrického kontinentu

Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky, egypt last minute