Egypt jako země boha slunce

Obecné informace o Egyptském státě,
politický, demografický a geografický přehled.

Egypt

Egyptská arabská republika, nebo jednoduše Egypt, je jednou z arabských republik ležících ve východní části severní Afriky podél veletoku řeky Nilu. Svou rozlohou 997 739 km2 se řadí na 30. pozici ve světě a se svými více než 77 500 000 obyvatel je 15. nejlidnatější země světa. Jedná se o nezávislou, převážně arabskou, republiku s prezidentským systémem, jehož hlavní město je Káhira, ležící v severnější části Egypta.

Egypt se jako jedna z mála zemí může pyšnit bohatou historií a kulturou, pro kterou je, vedle dalších lákadel, navštěvován turisty z celého světa.

Nebo zkuste: egypt last minute

Egypt v přehledu

Oficiální název Egyptská arabská republika (جمهوريّة مصر العربيّة)
Rozloha 997 739 km2
Počet obyvatel 77 500 000
Hustota zalidnění kolem 60 obyv. na km2
Nárust obyvatel za rok okolo 23 000
Průměrná délka života 62 let muži, 62 let ženy
Hlavní město Káhira (القاهرة)
Politický systém republika, prezidentský systém
Měna egyptská libra – EGP (100 piastrů)
Jazyky arabština (úřední), francouzština, angličtina, berberština, núbijština, bedžaština
Náboženství sunnitští muslimové (92 %), ortodoxní křesťané (převážně Koptové)
Podnebí horké a suché, v zimě mírné srážky při pobřeží, průměrná teplota od 13 C v zimě do 28 C v létě (v Káhiře)
Využití půdy orná půda – 5 % (z toho 2,6 % zavlažovaná), ostatní (především pouště) – 95 %
Hlavní zemědělské produkty a těžené suroviny rýže, bavlka, pšenice, kukuřice, cukrová třtina, ječmen, fazole, čočka, proso, cibule, egyptský jetel, skot, buvoli, ovce, kozy, ropa, zemní plyn, uran, rudy železa, fosfáty, mořská sůl
Hlavní hospodářská odvětví zpracování ropy, výroba cementu a hnojiv, hutnictví, potravinářský a textilní průmysl
Vyvážené zboží balvna, ropa, textil, kovové rudy
Roční příjem na hlavu (v amerických dolarech) 760

Historie Egypta

Hatshepsut
Socha královny Hatshepsut

Vznik Egypta můžeme datovat už do pravěku, do období kmenových svazů, kde se postupně formovali dva větší celky - Horní a Dolní Egypt. Menes z Horního Egypta pak Dolní Egypt roku 3150 př. n. l. dobyl a stal se prvním faraónem sjednoceného Egyptského státu. Od třetí dynastie pak navýváme nejstabilnější období tohoto stát postupně Starší, Střední a Novou říší, během kterých byla podepsáná i nejstarší známá mírová smlouva na světě.

V mezidobích a v následných obdobích musel přečkat i řadu let pod nadvládou jiných kmenů a zemí jako např. Hyksósů, Peršanů nebo Římanů, jejíchž provincií se Egypt nakonec stal. Středověký Egypt pak znamenal ovládnutí Araby a následně Turky. Ti zde vydrželi až do jejich pádu v roce 1798, když se zde při své expedici vylodil Napoleon. Následně byl i jednu dobu Britským protektorátem až si konečně roku 1922 získal nezávislost jako Egyptské králoství.

Pokračujte historií Egypta.

Geografie a podnebí Egypta

Povrch Egypta je z větší částí poušť a tvoří východní část největší pouště světa – Sahari. Nilské údolí de facto rozděluje zemi na dvě pouštní oblasti. Na západě se nachází Lybijská a na východě Arabská poušť. Na jihu, při hranicích Egypta s Lybijí pak najdeme nejvyšší vrchol africké části Egypta o nadmořské výšce 1934 m na masívu Džabal Abenat. Ten nejvyšší se nachází na Sinajském poloostrově, tedy již v Asii, na hoře sv. Kateřiny. Měří 2642 m.

Jedinou větší řekou celého Egypta je Nil, jeden z největších veletoků světa, nejdelší řeka Afriky a druhá nejdelší řeka světa po Amazonce (popřípadě sdílí prvenství), na kterém je Egypt existenčně závislý. Je hlavním zdrojem vody a tedy i vláhy a úrody. Nil je dlouhý 6 695 km a se svou plochou rozvodí 6 915 000 km2 a průměrným průtokem 2 830 m3×s-1 ústí do středozemního moře s deltou o rozloze kolem 24 000 km2.

Pokračujte podnebím a počasím v Egyptě.

Zemědělství a průmysl

Poušť Sahara
Poušť Sahara

Zemědělství hrálo v Egyptě svou roli již od jeho formování ve starověku. Předpokladem byla především řeka Nil, která mohla zajistit zavlažování okolní půdy. Umožnila tak vznik jedné z nejvýznamějších říčních civilizací na světě. Tento stav v Egyptě přetrval dodnes a vedle vývozu ropy a cestovního ruchu se egyptská ekonomika spoléhá především na zemědělství, které se ale musí spokojit pouze s omezenou částí orné půdy.

Vedle těžby ropy a jejího vývozu, získává Egypt prostředky také za vývoz zemního plynu a v jeho průmyslu nechybí ani těžba uhlý a barevných kovů. V oblasti energetiky využívá egypt také, i přes dostatek plynoucí z nerostného bahactví, vodní energetiky, ve které se opět spolehá na veletok řeky Nilu.

Míra nezaměstnanosti a inflace se pohybuje kolem 10 % a celé 3 milióny Egypťanů pracují v zahraničí.

Politická situace v Egyptě

Egypt je podobně jako jsou třeba Spojené státy Americké prezidentskou republikou, tedy demokratickým státním zřízením, kde má prezident značné pravomoce a řídí zemi namísto předsedy vlády. Současným prezidentem je Muhammad Husní Mubarak a u moci je Strana národních demokratů. Významnou opozicí je potom Muslimské bratrstvo.

Kultura Egypta

Sfinga
Sfinga

Kultura Egypta se odvíjela již od jeho vzniku svou polohou, střetem různých kultur a náboženství. Protože je Egypt jednou z významných starověkých států, který víceméně ve svých hranicích s přestávkami stále funguje, nabízí návštěvníkům hned několik velkolepých starověkých památek, mezi nimiž nechybí ani jeden ze starověkých divů světa – pyramidy – hrobky králů (faraónů) Staré říše.

Přečtěte si o dalších zemích afrického kontinentu

Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.



© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky, egypt last minute