Sahara

Největší poušť na světě, to je Sahara.

Poušť Sahara

Sahara je se svou rozholou 9 milionů km2 největší pouť světa a její rozsah by se dal poměřit s velikostí Spojených států anebo Číny. V arabštině znamená Sahara jednoduše poušť a jako taková se rozkládá v severní části Afriky od severoafrického pobřeží Atlantského oceánu až k pobřeží Rudého moře na území celkem 10 států (Egypta, Libye, Alžírska, Tuniska, Maroka, Mauritánie, Nigeru, Čadu, Mali a Súdánu). Na délku měčí až 5 500 km a na šířku až 2 000 km.

Povrch Sahary

Sahara
Sahara
(zdroj FreeDigitalPhotos.net)

Sahara je podobně jako většina pouší převážně kamenitá, z menší části pak písečná. Při pobřeží středozevního moře nedosazuje žádných větších nadmořských výšek, směrem na jih se ale začíná zvedat a přechází do několika pohoří jako Ahaggar nebo Tibesti, ve kterých se kupodivu nachází nejvíce saharských oáz.

Obyvatelé Sahary

Saharu obývá jen minimum obyvetel, mezi které patří především Tuaregové a Berbeři. Stejně jako Beduíní z Arabského poloostrova žije i řada těchto lidí kočovným a pasteveckým životem nebo v oázách. V srdci sahary ale najdeme i města jako je například Sabrat, na severním pobřeží pak poměrně hodně obydlený Tripolis a Benghází.

Egyptská Sahara

Povrch Egypta je z větší částí poušť a tvoří východní část největší pouště světa – Sahari. Nilské údolý de facto rozděluje zemi na dvě pouštní oblasti. Na západě se nachází Lybijská a na východě Arabská poušť. Na jihu, při hranicích Egypta s Lybijí pak najdeme nejvyšší vrchol africké části Egypta o nadmořské výšce 1934 m na masívu Džabal Abenat. Ten nejvyšší se nachází na Sinajském poloostrově, tedy již v Asii, na hoře sv. Kateřiny. Měří 2642 m.

A nezapomeňme, že právě egyptská Sahara skrývá velké monumentální staroegyptské stavby jako velkou sfingu, pyramidy či chrámy v Luxoru.

Kam dál?

Přečtěte si též o Nilu.

Nebo muzete pokracovat rovnou zde: egypt last minute

Přečtěte si o dalších zemích afrického kontinentu

Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky, egypt last minute