O dřívějším hlavním městě Egypta, Luxoru.
Luxor, minulé hlavní město Egypta zvané Théby (nebo také Véset), chrámové a palácové město s řadou paláců, chrámů a hrobek. Impresivní přehlídka egyptských monumentů a památek. Nachází se zde mimojiné chrám Luxor nebo chrám Amenhotepa III., velká kolonáda či též alej menších sfing. Není tedy divu, že se toto místo, vzdálené přibližně 700 km od Káhiry nazývá muzeem pod širým nebem.
Východní břeh Nilu omýval břehy Města živých, města života podle staroegyptských zvyklostí, byl symbolem zrození a proto se zde v četných chrámech tato skutečnost slavila. Naproti tomu západní břeh Nilu patřil smrti a tedy Městu mrtvích, Údolý králů nebo Dér el-Bahrímu (Hatšepsutin chrám).
Chrám v Luxoru je jedním ze dvou významných Luxorských chrámů. Jeho stavba se datuje do období fungování Nové říše a je tedy spojován s faraóny Amenhotepem III. a Ramsesse II., za jehož vlády byl chrám dokončen. Jedná se o chrám úctyhodných rozměrů se sloupořadím, rozlehlým nádvořím, atriem, obětním sálem, komorou zrození, svatyní bárky, vestibulem a řadou dalších sálů a svatyň.
Chrám v Karnaku byl ve své době nejuctivanější a nejvlivnější náboženské centrum a s chrámem v Luxoru je spojen cestou lemovanou menšímy sfingami. Chrám je původně věnován kultu boha Amona a je druhou nejčastěji navštěvovanou památkou v Egyptě po pyramidách. Dnes je pod ochranou UNESCA.
Alej sfing byla součástí cesty spojující chrámy v Luxoru a Karnaku a původně byla lemována četnými květinami a palmami, které měli maximalizovat prožitek z této cesty. Dnes z celé cesty zbyla jen část těchto sfing menších rozměrů (oproti soše velké sfingy).
Velká kolonáda je kolonádou dvou řad sloupů o výšce kolem 16 m a s rozevřenými hlavicemi ve tvaru papyru. Celá kolonáda ústí na sloupovém nádvoří, u kterého se nachází vstup do chrámu Amenhotepa III.
Chrám Amenhotepa III. je zastřešený chrám ve kterém se nachází sloupový sál, svatostánek (půdovně se člunem boha) a řada reliéfů.
Pohřebním místem na západním břehu Nilu období Egypta zvaného Nová říše bylo právě Údolí králů. Zde se faraóni pohřbívali do překrásných hrobek vyhloubených do skály a plných hieroglyfů, reliéfů a všemožného bohactví. Krom králů jsou zde pohřbeny i královny, princové a šlechta. V dnešní době zde probíhá řada archeologických vykopávek.
Údolí královen se stejně jako Údolí králů nachází na západním břehu Nilu naproti Luxoru. Jedná se menší pohřebiště s královnami a princi známé především díky hrobu královny Nefertiti.
Kromě těchto památek však v Luxoru stojí za vidění i Luxorské muzeum a muzeum mumlifikace.
Mohly by vás zajímat: Káhira nebo Alexandrie.
Nebo muzete pokracovat rovnou zde: egypt last minute
Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.
© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky,
egypt last minute