Geografie Egypta

Geografie Egypta, zlatý písek a blahodárný Nil.

Poloha Egypta

Egyptská republika se rozkládá v severní části afrického kontinentu, přesněji v jeho východní části a z části zde zasahuje Sinajským poloostrovem do Asie. Na západě sousedí s Lybií, na jihu se Sudánem a na východě s Izraelí.

Geografie Egypta

Povrch Egypta je z větší částí poušť a tvoří východní část největší pouště světa – Sahari. Nilské údolý de facto rozděluje zemi na dvě pouštní oblasti. Na západě se nachází Lybijská a na východě Arabská poušť. Na jihu, při hranicích Egypta s Lybijí pak najdeme nejvyšší vrchol africké části Egypta o nadmořské výšce 1934 m na masívu Džabal Abenat. Ten nejvyšší se nachází na Sinajském poloostrově, tedy již v Asii, na hoře sv. Kateřiny. Měří 2642 m.

Jedinou větší řekou celého Egypta je Nil, jeden z největších veletoků světa, nejdelší řeka Afriky a druhá nejdelší řeka světa po Amazonce (popřípadě sdílí prvenství), na kterém je Egypt existenčně závislý. Je hlavním zdrojem vody a tedy i vláhy a úrody. Nil je dlouhý 6 695 km a se svou plochou rozvodí 6 915 000 km2 a průměrným průtokem 2 830 m3×s-1 ústí do středozemního moře s deltou o rozloze kolem 24 000 km2.

Muzete zkusit: egypt last minute

Egypt obklopen moři

Egypt je obklopen moři asi z jedné poloviny svých hranic. Moře, která břehy Egypta omívají jsou dvě. Prvním mořem je Středozemní moře, které omívá Egypt ze severu a patří k Atlanskému oceánu. To je spojeno Suezkým průplavem s druhým mořem Egypta - Rudým mořem, které pro změnu náleží k Indickému oceánu.

Mapy Egypta

Mapa Egypta a okolí
Mapa Egypta a okolí

Hledáte mapy Egypta? Zde najdete půdní mapy Afriky, historické mapy Afriky, a kolekci map Egypta.

Kam dál?

Přečtěte si podrobněji o Saharské poušti nebo o Nilu.

Přečtěte si o dalších zemích afrického kontinentu

Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky, egypt last minute