Nil

Nil, životodárná řeka Egypťanů.

Nil

Jedinou větší řekou celého Egypta je Nil, jeden z největších veletoků světa, nejdelší řeka Afriky a druhá nejdelší řeka světa po Amazonce (popřípadě sdílí prvenství), na kterém je Egypt existenčně závislý. Je hlavním zdrojem vody a tedy i vláhy a úrody. Nil je dlouhý 6 695 km a se svou plochou rozvodí 6 915 000 km2 a průměrným průtokem 2 830 m3×s-1 ústí do středozemního moře s deltou o rozloze kolem 24 000 km2. Tu tvoří několik větších lagun a velkých jezer, z nichž za největší můžeme označit Majrůt, Manzalu, Edku a Burullue.

Asuánská přehrada

Asuánská přehrada na Nilu
Asuánská přehrada na Nilu

Na Nilu byla roku 1870 vybudována Asuánská přehrada. Je dlouhá půl kilometru a svou rozlohou o 5 000 km2 přesahuje až do Sudánu, její hloubka dosahuje 95 metrů pod hladinou a objem vody, která se v ní nachází dosahuje 130 miliard metrů krychlových. Celá je potom vyskoá 111 metrů a je na ní postavena vodní elektrárná díky níž se podařilo elekrifikovat část egypstkého venkova.

Kam dál?

Přečtěte si též o Saharské poušti.

Přečtěte si o dalších zemích afrického kontinentu

Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky, egypt last minute