Alexandrie

Alexandrie, město veliké jako sám Alexandr.

Alexandrie

Alexandrie či perla středozemního moře, jak se Alexandrii také přezdívá, je pětimiliónové přístavní město na samém severu Egypta. Pojmenováné podle Alexandra Velikého, makedónského krále a vojevůdce, který zakládal na svém tažení spousty měst pojmenovaných po něm samotném, budete milovat pro pevnost Qait Bay, palác Ra´s at-Tín, muzeum řeckých a římských památek, zátoku Montáza, na níž byl vybudován i letní zámek či jen pro její krásné pláže. Svým návštěvníkům ale nabídne i lázeňskou rekreaci v nedalekém Agamí.

Založená roku 332 byla především zemědělskou oblastí závislou pravidelných deštích, aby se postupně rozrostla do velikosti samotného Říma. Po 4. století začínal vliv Alexandrie postupně slábnout, ale Alexandrie tím neskončila. V 19. století byla spojena s Nilem a mohla být zase o něco slavnější. Dnes je Alexandrie druhým největším městem Egypta, hlavním městem guvernátu Al Iskandariyah a významným egyptským přístavem.

Alexandrijská knihovna

Alexandrijská knihovna byla dřívě hlavní dominantou města a Alexandrie jí byla proslavená. Obsahovala kolem půl miliónů svazků knih. Proto na její počest a v rámci snahy navázat na její velkolepost existuje v Alexandrii nová Alexandrijská knihovna, jež by měla obsáhnout na 8 miliónů svazků knih a mimoto obsahovat planetárium, muzeum a další síně. Z architektonického hlediska se jedná o moderní budovu jakoby ve tvaru slunečního kotouče.

Alexandrijské národní muzeum

Alexandrijské národní muzeum mapuje období od dávnověku až do novověku Egypta a je také muzeem královských klenotů.

Řeckořímské muzeum

Řeckořímské muzeum v Alexandrii je muzeem o 25 síních vystavující na 40 000 artefaktů od vzniku města až po jeho zánik roku 640 a jako takové je ukázkou a důkazem bohaté egyptské, římské a řecké kultury. Muzeum najdeme v samotném centru Alexandrie.

Pevnost Quaitbey

Pevnost Quaitbey
Pevnost Quaitbey

Pevnost Quaitbey z roku 1480 byla postavena mameluckým sultánem Kajtbájem. Quait Bey, která nyní spojuje Fanos s pevninou, byla postavena na údajně původním místě majáku na ostrově Fanos, tedy jednoho ze 7 divů starověkého světa. Jednalo se 110 metrů vysoký maják na jehož vrcholu byl udržován oheň, který byl údajně viděn ze vzdálenosti 57 km.

Palác Montazah

Palác Montazah, dříve palác královské rodiny, dnes hotel. Je znám pro své krásné zahrady a parky a vyjímkou není ani skutečnost čistší vody oproti centru města. Do areálu vás pustí za malý poplatek.

Římský amfiteátr

Římský amfiteátr
Římské divadlo

Římský amfiteátr, jediný svého druhu v celém Egyptě, se nachází právě zde, v Alexandrii. Má třináct teras a kapacitu kolem osmi set diváků. V současné době je v rekonstrukci.

Katakomby

Katakomby Alexandrie, Kum el-Shuggafa, jak se arabsky nazývají, jsou třípatrovým římským pohřebištěm z 1.–2. století. Odzoby, které v katakombách najdeme kombinují římské, řecké i egyptské motivy a prvky.

Okolí Alexanrie

Kousek od Alexandrie se nachází město Rosseta, které je známo pro rozluštění hyeroglifů nálezem náhrobního kamene - Rossetské desky. Hezká je také rossetská architektura díky obchodním domům v osmánském stylu. Dalším pěkným místem v okolí je Marsá Matrúh, město s plážemi s bílým pískem a krásným mořem tyrkysové barvy.

Za plážemi

Pokud jedete navštívit Alexandrii, bude to dozajisté z části pro hojnost dlouhých a krásných pláží s jemným bílým pískem. Vemte akorát v úvahu, že Alexandrie je známá turistická destinace nejen ve světě, ale především v samotném Egyptě a jezdí zde proto mnoho Egypťanů. V hlavní sezóně tak můžete narazit na více lidí, než by se vám líbilo.

Kam dál?

Mohly by vás zajímat: Luxor nebo Káhira.

Nebo zkuste: egypt last minute

Přečtěte si o dalších zemích afrického kontinentu

Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky, egypt last minute