Pyramidy v Egyptě

O jednom ze 7 divů světa.

Pyramida

Pyramida je druh stavby o tvaru jehlanu, jehož podstavou může být čtyřúhelník, trojúhelník nebo i jiný polygon. Starověké pyramidy měli za základ nejčastěji čtverec, neboť představoval nejjedoduší stavbu. Tvar pyramidy proslavily především pyramidy v Egyptě, ale tyto nejsou jedinými pyramidami světa.

Jedny z takových pyramid představovali středoamerické pyramidy starých Mayů a Aztéků, jež byly stavěny z menších kvádrů, které mohlo nést několik málo lidí, přičemž tyto kvádry spojovali cementovou maltou. Tyto pyramidy však od začátku nebyly stavěny s hladkými stěnami. A od těch egyptských pyramid se odlišovali také svou funkcí. Narozdíl od Egypťanů zahrnovali i schody nahoru k místu, kde obětovali svým bohům.

Ani antickému Římu se stavba pyramid nevyhnula; Římáné též postavili řadu pyramid jako ta v Římě, ve Faliconu ve Francii či Cestiovu pyramidu. Jen kousek od Egypťanů stavěli pyramidy obyvatelé další země, Núbii. Núbitské pyramidy jsou však zastíněny slávou větších a méně strmých pyramid z Egypta.

Stavba pyramid ale ještě neskončila, i dnes se některé z nich těší oblibě svému nadčasovému zpracování, čehož může být důkazem pyramida v Louvre.

Muzete zkusit: egypt last minute

Pyramidy v Egyptě

Egyptské pyramidy
Egyptské pyramidy

Egyptské pyramidy jsou bezesporu ty nejznámější a nejvíce obdivované pyramidy na světě. Jedná se o jedny z největších lidských staveb, které si nechávali stavět vládci Staré říše, vládci Dolního a Horního Egypta mezi lety 2700 a 1700 př. n. l. Nebyly však stavěny samostatně, nýbrž v rámci rozsáhlých pyramidových komplexů s dalšímy chrámy.

Jsou postaveny z kamenných bloků velkých rozměrů, anebo z cihel bez znalostí železa či složitějších postupů, podobně jako starověké pyramidy střední Ameriky. Jejich stavba i účel dnes podléhá řadě bujarých teorií, včetně těch s mimozemšťany. Moderní věda se ale shoduje alespoň na jednom. Na tom, že egypstké pyramidy sloužili (a slouží) jako hrobky egyptkých králů, i když ne každá nakonec tělo svého stavitele uchovávala. Někteří panovníci si nechávali postavit pyramidy rovnou dvě, nejspíše aby symbolizovali jejich vládu jak nad Horním Egyptem, tak nad tím Dolním. Jiní si nechávali stavět kolem své pyramidy i některé menší za účelem pochování manželky. Faraón Chefrén si zase před pyramidu postavil sochu velké sfingy, tedy sochu lvice se svou tváří.

Egyptské pyramidy, kterých je dnes asi 108, se nacházejí především v Gíze a Sakkáře. V Sakkáře se kupříkladu nachází i nejstarší z nich, pyramida faraóna Džoséra z třetí dynastie. V Gíze naproti tomu najdeme pyramidu Cheopse (Chufua), která je ze všech pyramid největší. Dokonce byla nejvyšší stavbou světa do stavby Eiffelovy věže. Nejspíš i proto se právě Cheopsova pyramida stala jedním ze starověkých divů světa.

Protože však pyramidy Egypťanům zevšedněli nebo byli jen moc pracné, skončili Egypťané se stavbou pyramid a začali své krále hromadně pohřbívat do Údolý králů, královny potom do Údolý královen.

Kam dál

Zaujali vás pyramidy? Podívejte se také na sochu Velké sfingy nebo se za nimi vydejte na dovolenou.

Přečtěte si o dalších zemích afrického kontinentu

Na stránkách Egypťanů se nacházejí také informace o dalších zemích Afriky, najdete je na stránce věnované Africe.



© Egypťané.cz – Egypťané a jejich Egypt. Dovolená v Egyptě, zájezdy.
levné letenky, egypt last minute